Chraňte výrobky před korozí

Nepřítel kovu

Není žádným tajemstvím, že každý rokem je dost součástek či strojů vyřazeno kvůli korozi, která dokáže zničit i drahý výrobek. Je to totiž samovolné rozrušování materiálu, které má za následek zhoršení mechanických vlastností, změnu barvy i snížení hmotnosti. Můžeme se běžně setkat s více druhy, přičemž dost zákeřná je nerovnoměrná, protože třeba nám kompletně urezne jedno určité místo.

rezavý řetěz

Může to být způsobeno tím, že se zde hromadí agresivní látka, kterou může být i voda. Nemusí ji způsobovat přímo voda, protože nejčastějším druhem je atmosférické, na kterou má dost velký vliv teplota, vlhkost vzduchu a jeho znečištění. Ovšem jsou i případy, kdy je pro nás tento jev přínosný. Bavíme se zde o elektrochemické korozi, kdy je jako anoda zapojen méně ušlechtilý kov a ten se vylučuje na katodě a vytváří tak ochranou vrstvu. Tento způsob je ověřené ochrana, musíme však zvolit správné parametry elektrického proudu.

Čištění

Když se kov natře správně dobrou barvou, tak máme na několik let vystaráno, ovšem když je předem ve venkovním prostředí, tak stejně k napadení dojde. Následně je zapotřebí nové ošetření. Prvním krokem je čištění, přičemž musíme se postarat o odstranění rzi i staré barvy. Prodávají se chemické přípravky, díky kterým nám zůstane pouze čistý kov, ovšem často bývají poměrně drahé. Proto je běžnou cestou ta mechanická.

starý zámek

S malými plochami si poradíme i ručně, protože nám stačí drátěný kartáč a smirkový papír. Kdybychom však takto chtěli čistit celý most, tak to nějakou dobu zabere. Proto můžeme využít tryskacího zařízení připojeného ke kompresoru. Potřebujeme k tomu abrazivo pro pískování. Tento prodejce má spoustu druhů, takže si stačí vybrat. Třeba na takové starožitnosti se používá organické abrazivo, aby nedošlo k poškození a tím i k znehodnocení. V průmyslu jsou však často k vidění výkonnější kovová či minerální.