Stavíme na zahradě bazén


Rozhodli jste se, že si na zahradu pořídíte bazén obdélník, tedy obdélníkovou nádrž, dejme tomu 5 x 3 metry? Pak nezapomeňte věnovat pozornost některým důležitým momentům.

Volba prostředí – volné prostranství na zahradě svádí k tomu říci si: „tak, a tady bude jáma a zde zapustíme bazén do země“. Jestliže se ale rozhodnete špatně, budete toho pak litovat, a až bude bazén zabudovaný, bude pozdě. Dejte si tu práci a věnujte dostatek řasu pečlivému výběru vhodného místa, a to i s ohledem na světlo a stín, na ohřev hladiny slunečními paprsky, na zajímavý výhled do okolí a také na okolní výzdobu bazénu, například kvetoucí rostliny, okrasné keře apod.

holčička u bazénu

Bazén a terasa – do bazénu budete odněkud vstupovat, a proto má svůj význam sousední terasa, schůdky, plošina nebo kaskáda. Není dobrý nápad položit bazén přímo do trávy a ponechat ji růst přímo v jeho blízkosti, před vstupem do bazénu se budete sprchovat a součástí sprchy bývají i patřičné povrchy, jako je kamenná či keramická dlažba, https://www.mbkeramika.cz/koupelny-katalog/obklady-a-dlazby dřevěné palubky nebo syntetické podlahové krytiny.

žena u bazénu

Bazén pro oslavy – budete se koupat v bazénu sami, což je mnohdy značná nuda, anebo si na zahradu budete zvát hosty? Pokud se vás týká ten druhý případ, neměli byste opomíjet i vhodné prostředí a zázemí pro zábavu, kam patří zahradní nábytek, lehátka a slunečníky, stolky s občerstvením, volná plocha pro míčové hry, prostor pro hraní karetních a deskových her atd. U bazénu lze také uspořádat svatební oslavu, můžete ji tím výrazně zpestřit a oživit.

Zakrývací plachta – víte, kolik vody se vypaří každý den z vaší nádrže? Pokud ne, vezměte do ruky kalkulačku a počítejte s námi: Jako příklad si zvolíme nádrž o rozměrech 5 x 3 metry. Z plochy 15 čtverečních metrů se za jediný den (24 hodin) uvolní do ovzduší až 75 litrů vody. Za týden je to již 525 litrů a za měsíc dva a čtvrt kubíku vody. V průběhu koupací sezóny, která trvá například 5 měsíců, se z bazénu vypaří více než 11 kubíků vody, a to je v přepočtu na vodné a stočné zhruba 1 350 Kč. Za pět let tak zbytečně přijdete přibližně o sedm tisíc korun.