Proč je dnes přípojka kanalizace prakticky nezbytná

Pokud si chceme postavit dům, je potřeba zařídit mnoho věcí. A jednou z nich je jeho připojení ke kanalizační síti. Naštěstí dnes jsou pozemky, určené pro stavbu, již upravené tak, že toto napojení snadno umožní. Přesto se musíme ptát, zda je přípojka kanalizace skutečně nezbytná. Je pravdou, že existují možnosti, jak se s domovním odpadem tohoto typu vypořádat i jinak. Asi nejznámější z nich je septik. Ten však sebou přináší i své vlastní starosti, nehledě na to, že není ani zdaleka tak pohodlný.

vyvážení septiku

Pokud však v daném domě bude bydlet větší množství lidí, je kanalizace v podstatě skutečně nezbytná. Jen málokdo si totiž uvědomuje, kolik odpadu člověk denně vyprodukuje. A nejedná se jen o návštěvu toalety, ale také o mytí či sprchování, vaření, praní, mytí nádobí a mnohé další. Při větším počtu osob by si septik s takovým množstvím zkrátka neporadil.

Přehlédnout samozřejmě nelze ani hygienickou stránku věci. Kanalizace vše pohodlně odvede do čističky odpadních vod, aniž bychom se my či kdokoliv jiný musel převozem zabývat. Navíc je vedena pod zemí, takže ani neblokuje dopravu. Můžeme tedy uplatnit starou zásadu „sejde z očí, sejde z mysli“, aniž bychom se museli o cokoliv dál starat.

stavba kanalizace

Samozřejmě, i zde se mohou vyskytnout problémy. Tím zdaleka nejběžnějším je prasknutí kanálu. To je nebezpečné, neboť v takovém případě dochází k výtoku onoho odpadu do půdy, což ji kontaminuje. Přeci jen, odváděny zde nejsou jen „přírodní produkty“ lidského těla, ale také saponáty, prací prášek a jiné čisticí prostředky. Oprava a sanace onoho území pak nejsou snadnou záležitostí.

Občas dochází také k ucpání, zvláště u trubek s menším průměrem. Lidé totiž jen málokdy dodržují základní pravidla ohledně toho, co je a co není možné splachovat. A i když se o to snaží, nehody se stávají. Koneckonců, kdo z nás například omylem při vylévání vody po úklidu nespláchl i hadr?

Přesto však je to v naprosté většině případů to nejlepší řešení pro odvod odpadů. A tak tomu bude zřejmě i nadále.