Kam v létě do Jeseníků

Jeseníky jsou vyhlášenou oblastí s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, což proslavilo i tamní klimatické lázně Karlova Studánka. Léčil se tu bývalý prezident republiky Václav Havel a pro tamní atmosféru se tu natáčel i film „S tebou mě baví svět“. Do Jeseníků přijíždí velké počty lyžařů na zimní rekreační pobyty v Karlově, na Ramzové, v Červenohorském sedle nebo přímo na Pradědu, ovšem přece jen tu má své nejkrásnější kouzlo pobyt v červenci a v srpnu. V této době jsou hory velmi přívětivé příjemným počasím, s teplotami ideálními pro celodenní výlety, a tak bychom vás mohli na jeden takový pozvat.

kaňon Bílé Opavy

Začít bychom mohli ubytováním v apartmánech Jeseníky, kde je dostatečný klid pro vydatný spánek a odpočinek, a zároveň se jedná o lokalitu blízkou Karlově Studánce. Odtud, od restaurace Hubertus, se napojíme na značenou Naučnou stezku Bílá Opava a budeme směřovat vzhůru proti proudu této říčky, která pramení pod vrcholem Pradědu, a vytváří významný přítok řeky Opavy, jež později protéká stejnojmenným okresním městem a vlévá se v Ostravě do řeky Odry.

výhled na Jeseníky

Kaňon Bílé Opavy právem náleží k nejkrásnějším přírodním bohatstvím naší země a vy se s ním můžete seznámit na trase, dlouhé přibližně pět kilometrů. Pěší stezka je dobře značená a směřuje proti proudu říčky až k chatě Barborka, přibližně tři sta metrů od jejího samotného pramene. Na stezce vás jistě zaujme kaskáda mnoha vodopádů, vodních přelivů a jízků, jezírek a tůní, místy budete překonávat obtížnější úseky po vybudovaných dřevěných schodech a na zpáteční cestě lze absolvovat trasu modře značenou, která směřuje několik desítek metrů nad říčním údolím.

Výlet je vhodný i pro rodiny s dětmi, necelých šest kilometrů ujdete za dvě hodiny a výhodné je využít polední či večerní menu v hotelu Figura k občerstvení, abyste na zpáteční cestě nehladověli. Horní trasa stezky je výhodná i pro cyklisty na horských kolech, ovšem s opatrností zejména vůči chodcům.