Hromosvod není všude povinný, ale…


Povinnost instalovat hromosvod se nevztahuje na všechny objekty, to ale neznamená, že nejsou v ohrožení bleskovými výboji. Nebezpečí úderu blesku lze sice přibližně statisticky či empiricky odhadnout, ale s bleskem je to podobné, jako s loterií – pravděpodobnost výhry na předem téměř prohraný zápas outsidera s hvězdou ligy, který se obrátí v neočekávané vítězství vám může vynést i statisíce či miliony korun, a stejně tak blesk může udeřit tam, kde byste to nečekali, a váš dům shoří na prach.

bouřka v krajině

Za to riziko to určitě nestojí, a za riziko nestojí ani podceňování pravidelných revizí. Revize hromosvodů může odhalit i velmi závažné nedostatky a tím vám vlastně zachrání majetek v hodnotě někdy i mnoha milionů korun. A přijít o střechu nad hlavou jen kvůli jedné bouřce, to tedy je opravdu situace, jak se říká, na mrtvici.

bleskový výboj

Revizní technik – elektrikář prověřuje zařízení nejprve vizuálně, a poté jej důkladně proměří. Na základě hodnot odporu lze přesně dohledat slabá místa, která jsou například zkorodovaná, zdeformovaná, přetržená, nebo částečně poškozená povětrnostními vlivy nebo stavební činností. Hromosvod vám na domě může poškodit nejen blesk, ale třeba i stavební firma, která mění okna, zatepluje fasádu, nebo vyměňuje střešní krytinu.

Velkým nepřítelem hromosvodů je koroze bleskového svodu v blízkosti země, tam se dlouhodobě může udržovat voda či vlhkost a ocelový drát pak zkoroduje, aniž byste si toho všimli. Jestliže se někde svod přeruší, je to stejné, jako když na objektu žádný hromosvod není, je to tedy fatální závada, a zařízení vás pak vůbec nechrání.

Ve vlastním zájmu se vyplácí hlídat si termíny doporučovaných revizí a v případě povinných revizí je to pochopitelně ještě důležitější. Zaneste si tyto údaje do svého diáře k dalším revizním činnostem, kam patří například revize komínových těles, plynových spotřebičů nebo elektroinstalace.