Elektrikář prověří i elektroinstalaci na chalupě


Pořídili jste si dům v rekreační lokalitě a rádi byste jej rekonstruovali a uvedli do provozu pro celoroční užívání? Jedná se například o chatovou oblast, kde se počítalo pouze s víkendovými výlety a občasným pobytem zejména v teplém období roku? Pak si nechte prověřit i elektroinstalaci, protože ta vlivem teplotních a atmosférických změn mohla utrpět více, než ve vytápěných objektech.

prodlužovací šňůra

Voda a vlhkost – když se bydlí v domě po celý rok, předpokládá se, že také bude vytápěn, a že se tu bude udržovat konstantní teplota, anebo alespoň teplota v rozumném rozmezí od 18 do 25 stupňů Celsia. Toto ale není případ chalup, kam se v zimě nejezdí, a kde se také nevětrá. V uzavřených prostorách se pak může udržovat vyšší vlhkost vzduchu, může tam do zdiva zatékat, a vlhkost s vodou mohou pronikat i do elektroinstalace. Mohou tu korodovat šrouby ve svorkách a může tu dojít i ke vzniku elektrického oblouku a k požáru.

elektrická zásuvka

Ten zpropadený hliník – máte ještě na chalupě hliníkové rozvody? Tak je nechte vyměnit za měděné, podle platných předpisů. Většina hliníkových vodičů je již za zenitem své životnosti, hliník tu může být již zkřehlý a lámavý a mohou tu být poškozené i izolační vrstvy z plastu, z gumy nebo dokonce z textilie.

Svítidla – u svítidel bychom rádi upozornili na nebezpečí průniku vody do elektrických přívodů, stává se to například u poškozeného krytu venkovního osvětlení, kam zatéká skrze popraskané těsnění. Nebezpečné mohou být i kryty a objímky svítidel v interiéru, v důsledku stáří, kdy křehne a praská guma i plast.

Hromosvod – revidovat byste měli i hromosvod, protože pokud je někde poškozený povětrnostními vlivy, stavební činností nebo korozí, nebude vám tu nic platný a při úderu blesku vám chalupa s velkou pravděpodobností vyhoří. Revize hromosvodů i elektrických zařízení od elektrikáře z Prahy 5 je tou nejlepší prevencí a je lepší, než jakékoli pojištění.